Kolby do broni, repliki karabinów, okucia

Menu

  Strona Główna

  Moje Konto

  Produkty

    Repliki Kolb

    Atrapy Broni

    Oryginalne Kolby

    Części Broni

    Bagnety

    Akcesoria Skórzane

 Encyklopedia Broni

      Dodaj nowy wpis

      Twoje wpisy

  Kontakt

  Komentarze

Translator

Go to English Version

Ckm 7,92mm 08 Maxim Maschinengewehr 08


Model: Ckm 7,92mm 08 Maxim Maschinengewehr 08


Dane techniczne

Rodzaj: Karabin maszynowy
Kraj: Niemcy
Kaliber: 7,92 mm
Nabój: 7,92 x 57 mm Mauser
Magazynek: 250 naboi na taśmie
Długość: 1200mm
Długość lufy: 720mm
Masa: 23kg (z wodą 27kg)
Szybkostrzelność teoretyczna: 450-600 strz/min
Zasięg: 4020m; Zasięg skuteczny ok. 1200 m
Prędkość początkowa pocisku: 845 (890) m/s


Opis

W 1883 roku Hiram Stevens Maxim skonstrułował pierwszy na świecie karabin maszynowy. Działał on na zasadzie krótkiego odrzytu lufy. W 1887 roku dostarczył pierwsze 3 sztuki dla armii brytyjskiej. Jednak dopiero w 1891 wprowadzono karabiny maszynowe do jednostek liniowych. W innych krajach wprowadzanie karabinów maszynowych zajeło następnych 10 lat. Karabin Maxima był bardzo skomplikowany i jego produkcja była bardzo droga, jednak na polu walki spisywał się dobrze.

Ckm był bronią samoczynną z krótkim odrzutem lufy. Umożliwiał również strzelanie pojedyńcze. Karabin był chłodzony wodą - cylindryczna chłodnica otaczała lufę i była połączona z komorą zamkową, zbiornik mieścił 4 litry cieczy. Zasilanie broni odbywało się z taśmy parcianej mieszczącej 250 naboi.
Karabiny Maxima były produkowane w wielu wersjach. Do najbadziej znanych i powszechnych należą: wz. 08 (niemiecki), wz. 1910 (rosyjski) i wz. 09 (brytyjski Vickers).

Ckm 7,92mm wz. 08 - niemiecki na podstawie saneczkowej-czteropunktowej

Niemiecka odmiana karabinu Maxima była najbardziej popularną odmianą tej broni na świecie oraz podstawowym ckm-em niemieckim podczas I-szej wojny światowej.

Produkcja odbywała się w Spandau oraz w zakładach DWM (Deutsche Waffen und Munitions Fabriken) w Berlinie. Karabin był stawiany na ciężkiej, czteronożnej podstawie saneczkowej. W Polsce był równiez używany na podstawie przeciwlotniczej oraz na taczankach. W 1936 roku posiadano około 5964 sztuki tej broni, ale od 1938 roku zaczęto je wycofywać z jednostek liniowych piechoty i kawalerii. We wrześniu 1939 roku pozostawały na wyposażeniu części dywizji rezerwowych, kompanii przeciwlotniczych, niektórych oddziałów kawalerii, pociągów pancernych oraz Batalionów Obrony Narodowej.

Powiększ zdjęcie

Wpis dodał: konrad33


Copyright © by PPHU Fox http://www.fox-military.com             Designed by MSc Eng. Leszek Foks

Wyszukiwarka



Szukaj w: