Kolby do broni, repliki karabinów, okucia

Menu

  Strona Główna

  Moje Konto

  Produkty

    Repliki Kolb

    Atrapy Broni

    Oryginalne Kolby

    Części Broni

    Bagnety

    Akcesoria Skórzane

 Encyklopedia Broni

      Dodaj nowy wpis

      Twoje wpisy

  Kontakt

  Komentarze

Translator

Go to English Version

MAS M38


Model: MAS M38


Dane techniczne

Rodzaj: Pistolet maszynowy
Kraj: Francja
Kaliber: 7,65 mm
Nabój: 7,65 mm French Long
Magazynek: pudełkowy, 32 nab.
Długość: 623 mm
Długość lufy: 224 mm
Masa: 3,56 kg
Szybkostrzelność teoretyczna: 600 – 700 strz./min
Zasięg: 150 m
Prędkość początkowa pocisku: 350 m/s


Opis

Przed II wojną światową armia francuska nie doceniała pistoletów maszynowych. Dla armii której doktryna opierała się na obronie fortyfikacji (Linia Maginota) broń tej klasy była po prostu mało przydatna.

Pod koniec lat 30. XX wieku postanowiono jednak wprowadzić do uzbrojenia pistolet maszynowy. Nowa broń miała służyć do samoobrony (uzupełniając pistolety). Dlatego wymagania mówiły o broni o małych wymiarach, strzelającej słabym francuskim nabojem 7,65 mm Long (MAS).

Przyjęty do uzbrojenia pistolet maszynowy MAS 38 (wersja eksperymentalnego MAS 35) był bronią dość nietypową. Aby zmniejszyć wymiary broni zamek i sprężynę powrotną umieszczono w metalowej tulei znajdującej się wewnątrz kolby. Przy takiej konfiguracji broni przyrządy celownicze musiałyby być umieszczone na wysokich podstawach (inaczej nie można by się prawidłowo złożyć z takiej broni). Aby umieścić przyrządy celownicze bezpośrednio na komorze zamkowej francuscy konstruktorzy zdecydowali się odchylić tuleję z zamkiem w dół przez co zamek porusza się skośnie w stosunku do osi lufy. W rezultacie pm wygląda jakby miał krzywo osadzoną lufę.

Pomimo przyjęcia do uzbrojenia w 1938 roku produkcję rozpoczęto w dopiero w 1939 roku. Do ataku niemieckiego w czerwcu 1940 wyprodukowano ich niewiele, dostarczono jeszcze mniej. Po zajęciu Saint-Étienne przez Niemców produkcję wznowiono. Pistolet maszynowy MAS 38 otrzymał niemieckie oznaczenie 7.65 mm MP722(f).

Po wyzwoleniu Saint-Étienne przez aliantów produkcję pm MAS 38 kontynuowano do 1946 roku. Po II wojnie światowej MAS 38 był używany przez wojska francuskie w czasie I wojny indochińskiej.

Pistolet maszynowy miał opinię broni celnej, ale zastosowany nabój (7,65 Long) sprawiał że był mało skuteczny. Dlatego zarówno Francuzi jak i Niemcy używali go głównie do samoobrony. Francuzi zastąpili go pistoletem maszynowym MAT 49 (kalibru 9 x 19 mm Parabellum).

Opis konstrukcji

Pistolet maszynowy MAS 38 był indywidualną bronią samoczynną. Zasada działania automatyki op

Powiększ zdjęcie

Wpis dodał: wolf


Copyright © by PPHU Fox http://www.fox-military.com             Designed by MSc Eng. Leszek Foks

WyszukiwarkaSzukaj w: